Rozstępy i obwisły brzuch po ciąży

Mam straszne rozstępy na brzuchu po ciąży, a oprócz tego obwisły brzuch. Ćwiczę brzuszki bez rezultatu.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, niestety obwisły brzuch po ciąży jest problemem bardzo wielu kobiet, u niektórych po jakimś czasie samoistnie wraca do stanu sprzed ciąży, a u innych niestety trzeba mu pomóc. Same brzuszki tutaj nie wystarczą, musi Pani zacząć regularnie ćwiczyć całe ciało. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest bieganie, na początek na przykład 2 razy w tygodniu po pół godziny. Poza tym warto by było zapisać się na fitness, bo po pierwsze w grupie łatwiej się zmobilizować, po drugie tam pokazują w jaki sposób właściwie ćwiczyć. Jeśli Pani woli to może też być siłownia, najlepiej na początek zapytać trenera jakie ćwiczenia i w jaki sposób wykonywać w Pani przypadku, a później może już Pani ćwiczyć sama. Odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny z pewnością przyniesie efekty. Natomiast gorzej z rozstępami. Jest dostępnych na rynku wiele preparatów (maści, kremy, żele) jednak ich skuteczność jest zwykle ograniczona. Natomiast bardziej skuteczne jest leczenie laserowe, dostępne w wielu gabinetach medycyny estetycznej, proszę się więc zorientować czy są takie w Pani miejscu zamieszkania. Najskuteczniejsze i najbardziej radykalne jest oczywiście chirurgiczne wycięcie rozstępów, jednak takie zabiegi są już niestety dość kosztowne. Pozdrawiam