Trudne relacje z siostrą - co robić?

Witam. Mam problem. Moi rodzice są po rozwodzie. Mam jedną siostrę biologiczną, ma ona 20 lat. Nienawidzimy się, nigdy się nie mogłyśmy zgodzić. Uczy się dobrze, przyznaję, ja troszkę od niej gorzej. Dla mnie naprawdę jest okropna, drze się na mnie o byle co. Jest miła, gdy tylko czegoś chce. Bije mnie, a najgorsze jest to, że obraca obydwoje rodziców przeciwko mnie i nie mogę nic zrobić. Oni wolą ją, a ja czuję się jak czarna owca w domu. Ciągle są kłótnie i ja jestem najgorsza. Proszę powiedzcie mi jak mam się zachowywać?

Witam!

Duża różnica wieku między Tobą, a Twoją siostrą może być przyczyną nieporozumień. Piszesz, że nie możecie się porozumieć i ciągle kłócicie, nie napisałaś natomiast, czy Ty takiego porozumienia chcesz i czy próbowałaś się z nią dogadać. W rodzinie najważniejsza jest komunikacja. Ty jesteś teraz w wieku dojrzewania i wiele spraw odbierasz bardzo emocjonalnie. Nastolatki mają także tendencję do odbierania każdej krytyki lub różnicy poglądów, jako ataku na ich osobę. W takich sytuacjach zwykle nie jest tak, że tylko jedna strona jest całkowicie winna, a druga całkowicie bezbronna. Dlatego warto, żebyś spróbowała powiedzieć rodzicom, jak się czujesz i jaką masz relację z siostrą. Pogadaj także z nią, może uda się Wam znaleźć wspólny język. Rozmowy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają wyjaśniać sobie trudne kwestie i dochodzić do wspólnych, konstruktywnych wniosków. Dlatego warto starać się rozmawiać, a nie kłócić. Jeśli okaże się, że próby rozmowy z siostrą i rodzicami nie dojdą do skutku, możesz napisać do nich i do niej listy, w których opiszesz to, co chciałabyś im powiedzieć. Może dzięki temu zrozumieją, co masz im do przekazania.

Pozdrawiam

Witam,

zalecane jest wsparcie psychologiczne, z pomocą specjalisty łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.

Pozdrawiam serdecznie