Badanie TSH i OB - zmiany tarczycy w postaci guzka

Witam. Dzisiaj odebrałam wynik tsh 3 i ob .Tsh3 wynik1,16 (norm o,27-4.20), ob 8 norm 12. Czy jeśli wyniki są w normie nie powinno być niepokojących zmian w tarczycy mimo, iż lekarz pierwszego kontaktu wyczuł jakiś guz? Mam 33 lata.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
To, że wyniki są w normie nie jest niestety jednoznaczne z tym, że z tarczycą nic się nie dzieje. Nie ma bowiem punktu odniesienia dla badań, a wyniki mogły zmieniać się, ale jeszcze w zakresie normy. Tzw. utajona nadczynność lub niedoczynność tarczycy może nawet dawać objawy, podczas gdy badania są w porządku. Poza tym nie wszystko co dzieje się z tarczycą musi powodować jej nadczynność lub niedoczynność. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu wyczuł guzek, należy iść w tym kierunku i zdiagnozować do końca ten problem.
Pozdrawiam!