Czy Izotek wydalił się z organizmu?

Witam, Przez 4 dni brałam doksycykline. Skończyłam w środę a on poniedziałku mam zacząć brać Izotek. Czy antybiotyk zdążył się wydalić z organizmu? Jest to bezpieczne aby zacząć kuracje izotekiem ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rzeczywiście nie zaleca się łączenia ze sobą doksycykliny i Izoteku, ponieważ może to doprowadzić do powstania wysokiego ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, które może objawiać się złym samopoczuciem, bólami/zawrotami głowy, a nawet utratą wzroku.

W przypadku zakończenia kuracji antybiotykowej w środę, nie istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia leczenia Izotekiem w poniedziałek, ponieważ przyjmowana substancja aktywna zawarta w antybiotyku, czyli tu doksycyklina, jest wydalana z organizmu wraz z kałem, moczem i żółcią po około 24 godzinach w przypadku dłuższego jej zażywania.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/izotek-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/praktyczne-porady-dla-osob-leczonych-izotretynoina-doustna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.