Czy konieczna jest operacja tej przepukliny u 32-latka?

Witam! Ostatnio fizjoterapeuta stwierdził u mnie początki małej 3 cm przepukliny brzusznej. Czy można ją zlikwidować ćwiczeniami czy jest potrzebna operacja?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy schorzeniu przepukliny brzusznej części narządów znajdujących się w jamie brzusznej, przesuwają się poza jej granicę, najczęściej pozycję zmieniają jelita. Wszystkie postaci przepukliny brzusznej objawiają się twardym, elastycznym guzkiem, któremu nierzadko towarzyszą mu objawy bólowe. Uwypuklenie to może powiększać się podczas wysiłku, kaszlu czy oddaniu stolca.

W większości przypadków przepukliny brzuszne i pachwinowe leczy się operacyjnie. Niekiedy można stosować elastyczne opaski uciskowe, jednak one tylko spowalniają czy hamują rozwój przypadłości, lecz nigdy jej nie usuwają. Nieleczone przepukliny mają tendencję do zwiększania swoich rozmiarów, przez co staja się coraz poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia, a w przypadku uwięźnięcia jelit, nawet życia pacjenta.

Po pierwsze zalecane jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad lekarski, wykona podstawowe badania i najprawdopodobniej potwierdzi diagnozę przedstawioną przez fizjoterapeutę. Następnie wystawi skierowanie do chirurga i pokieruje Pana na dalsze leczenie.

Proszę zapoznać się także z materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-i-brzuszna,

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.