Co znaczy taki wygląd uda po zabiegu przepukliny pachwinowej?

Jestem piąty dzień po zabiegu przepukliny pachwinowej prawostronnej . Czy to normalne że prawe udo po zewnętrznej stronie jest jakby zdrętwiałe i nie mam normalnego czucia. Po wyprostowaniu nogi w łóżku występuje pieczenie i mrowienie. Dolna część i wewnętrzna jest ok

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Zabieg, który przeszedł Pan w ostatnim czasie na pewno może być odczuwany jeszcze w najbliższym czasie. Przepuklina pachwinowa jest dość uciążliwą dolegliwością, występującą głównie wśród mężczyzn. Najlepszą i praktycznie jedyną metodą leczenia tej przypadłości jest zabieg operacyjny.

Przepuklina pachwinowa jest to najczęściej występujący rodzaj przepukliny. Tworzy się na skutek przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej przez otwór zlokalizowany w okolicach pachwiny. Takiemu schorzeniu towarzyszy najczęściej uczucie pobolewania w okolicach pachwiny, głównie podczas wysiłku fizycznego. Na powstawanie przepukliny najbardziej narażone są osoby z nadwagą, wykonujące ciężką pracę fizyczną, a także kobiety w ciąży.

Nie ma innych metod leczenia, a niżeli ingerencja chirurgiczna. Operacja trwa zazwyczaj do 2 godzin, a pacjent może opuścić szpital już tego samego dnia, jeżeli nie będzie żadnych komplikacji.

Najczęstszym powikłaniem po zabiegu usunięcia przepukliny jest krwiak oraz obrzęk operowanej części ciała. Dość często może występować zaburzenie czucia w okolicy rany pooperacyjnej.

Trudno jest ze względu na odległość odpowiedzieć jednoznacznie na Pana pytanie, dlatego w razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem chirurgiem. Prawdopodobnie objawy, które Pan odczuwa są reakcją na niedawny zabieg operacyjny.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-i-brzuszna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.