Czy należy zmienić karmienie dziecka?

Dzień dobry. Karmię córeczkę piersią od 20 miesięcy. Zawsze słyszałam opinie, że to bardzo dobrze z korzyścią dla dziecka. Dziś usłyszałam, że pokarm nie jest już wartościowy, więc bez sensu karmić (nie była to opinia lekarza). Bardzo mnie to zmartwiło czy córeczka otrzymuje odpowiednią ilość składników. Oczywiście je stałe produkty. Mleko jest dodatkowo. Nie pije innego mleka. Czy w związku z tym powinnam dawać jej dodatkowo mleko modyfikowane? Czy mleko po takim czasie ma w sobie jeszcze cenne składniki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie jest prawdą, że pokarm kobiecy z czasem traci swe właściwości, jest bezwartościowy czy mniej wartościowy dla dziecka w starszym wieku. Faktem jest, że różne czynniki wpływają na zmianę składu mleka i jest to m.in. wiek dziecka. Pokarm kobiecy dostosowuje się zatem do wieku dziecka, dostarczając mu składników odżywczych najbardziej potrzebnych na danym etapie.

Proszę pamiętać, że zarówno pokarm kobiecy, jak i mleko modyfikowane może być pokarmem uzupełniającym dla dzieci w wieku powyżej 1. roku życia – stąd od 6. miesiąca życia należy rozszerzać dietę dziecka, gdyż z czasem proporcje mleka i pokarmów stałych będą się zmieniać, co oczywiście odpowiada zwiększającemu się zapotrzebowaniu dziecka na składniki odżywcze. Jest to zupełnie naturalne, niemniej nie oznacza, że trzeba zrezygnować z karmienia piersią.

Wręcz przeciwnie – warto karmić piersią najdłużej, jak jest to możliwe (czyli tak długo, jak chce tego matka i/lub dziecko), natomiast wprowadzanie mleka modyfikowanego w tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia – ani medycznego, ani dietetycznego. Więcej na temat karmienia piersią pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dlugo-karmic-dziecko-piersia.

Jeśli ma Pani wątpliwości, warto skonsultować się z dietetykiem lub, jeśli jest to możliwe, zachęcam do rozmowy z CDL, czyli doradcą laktacyjnym.

Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/zdrowa-dieta-dla-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.