Czy Octenisept można stosować na skórę głowy?

Czy Octenisept jest bezpieczny dla włosów i skóry głowy? - moja 7-letnia córka upiera się, by dezynfekować nim włosy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Octenisept to środek antybakteryjny, przeciwgrzybiczy i przeciwwirusowy o szerokim działaniu antyseptycznym.

Więcej informacji na temat Octeniseptu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/octenisept-charakterystyka-leku.

Jednak zdecydowanie nie powinien być używany profilaktycznie. Nie wspomina Pani, dlaczego córka chce używać tego preparatu – jeżeli do odkażenia niewielkiej rany na małej powierzchni skóry, to może być to wskazane, natomiast profilaktyczne stosowanie płynu, a w dodatku na całą powierzchnię głowy nie tylko nie ma żadnego uzasadnienia medycznego, ale jest wręcz niewskazane.

Coraz częściej również mówi się o tym, że preparat może być szkodliwy dla zdrowia – kontrowersje budzi jeden składnik preparatu. Obawy z nim związane dotyczą przede wszystkim nadużywania preparatu czy stosowania go na duże powierzchnie skóry.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/skladnik-octeniseptu-budzi-kontrowersje-sprawdzamy-czy-jest-toksyczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.