Czy to już jest klimakterium?

Witam, mam 47 lat. W lipcu miałam usuniętą cystę na lewym jajniku, miesiączki od lat obfite, przebyte dwa porody, dziś dostałam miesiączkę 15 dni od poprzedniej, co nigdy się wcześniej nie zdarzało, nadmieniam że od 6 dni dokuczał mi silny ból piersi, nabrzmiałe i ciężkie do tej pory oraz silne bóle brzucha i czuję się wciąż bardzo zmęczona. Czy to może być już klimakterium. Dziękuję ślicznie za udzieloną poradę.
47 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zaburzenia hormonalne i ich skutki, których skutki Pani obserwuje, mogą być spowodowane początkiem okresu przekwitania. Zwykle w przebiegu menopauzy obserwuje się najpierw skrócenie cykli miesięcznych, często są to cykle bezowulacyjne, a dopiero po pewnym czasie wydłużanie okresów, aż do całkowitego zaniku miesiączkowania.

Jest to na pewno trudny okres dla kobiety, porównywalny do okresu dojrzewania. W razie wątpliwości proszę się skonsultować ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!