Czy toksyny grzyba mogą przenosić się drogą skóry?

Witam, czy podczas kontaktu dłoni lub innych przedmiotów z trującym grzybem (np. muchomorem sromotnikowym) jest możliwość przeniesienia się toksyn i tym samym jest możliwość zatrucia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

toksyczny trujących grzybów nie przenoszą się przez skórę. Sam dotyk nie spowoduje więc groźnych konsekwencji, choć po takim incydencie najlepiej jest dokładnie umyć ręce.

Świadczy o tym również wypowiedź naszego eksperta pod podobnym pytaniem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-sie-zatruc-muchomorem-sromotnikowym-po-jego-dotknieciu.

Niebezpieczne jest natomiast nie tylko spożycie trującego grzyba, ale również dotknięcie go końcówką języka.

Pierwsza pomoc w przypadku spożycia trujących grzybów została opisana w naszym artykule. Zachęcamy do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-pomoc-w-przypadku-spozycia-trujacych-grzybow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.