Jak długo może trwać farmakologiczne leczenie nerwicy lękowej?

Od roku zażywam lek uspokajający z grupy benzodiazepin (raz dziennie) oraz łagodny lek uspokajający (trzy razy dziennie). Jak długo może trwać leczenie? Ciągle powtrzają się napady lękowe. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Standardy leczenia zaburzeń lękowych podkreślają znaczenie psychoterapii, jako podstawowej metody leczenia tego typu zaburzeń. Czas leczenia zależy m. in. od metody i celu psychoterapii oraz rodzaju zaburzenia lękowego.

Stosowanie benzodiazepin powinno byc ograniczone do ok. 8 tygodni, w przeciwnym razie grozi rozwojem uzależnienia od tej grupy leków. Leki uspokajające nie leczą przyczyny zaburzeń lękowych - ich działanie jest wyłącznie objawowe i ograniczone w czasie. Z czasem pojawia się tolerancja na lek i dotychczasowa dawka przestaje działać, co jest jednym z symptomów uzależnienia.

Jeśli pacjent nie może korzystać z psychoterapii, zaleca sie stosowanie leków przeciwdepresyjnych o dodatkowym działaniu uspokajającym.

Z pozdrowieniami