Jak odnaleźć się na rynku pracy przy zespole Aspergera?

Szanowni Państwo. Byłem w ZUS i doktor. W rozpoznaniu napisał: Spektrum autyzmu (zespól Asprergera ) – podejrzenie Łagodne zaburzenia poznawcze. Nikt wcześniej nie podejżewał. Mam 39 lat. Mam wykształcenie średnie. Moim problem jest to że po okresie próbnym w pracy byłem zwalniany i tak parę razy. Jestem dyslektykiem. Renty nie otrzymałem. Mam przyznaną grupę inwalidką w stopniu lekkim. Mieszkam w Katowicach. Czy jest jakaś rehabilitacja żebym się mógł odnaleźć na rynku pracy ?

Witam, niestety polskie realia nie przewidują podobnych sytuacji. Nie ma nieodpłatnej rehabilitacji, która umożliwi utrzymanie pracy na dłuzej niż trzy miesiące. Na to powinny być paragrafy, jest Pan wykorzystywany przez potencjalnych pracodawców. Nie wiem czy to Pana pocieszy, ale to częsta praktyka nieutrzciwych przedsiebiorców. Proszę skorzystać z usług psychologa, lub z doradztwa zawodowego w Urzędzie Pracy czy też MOPS-ie. Pozdrawiam Aleksandra Karlik

Szanowny Panie,

warto upewnić się u jeszcze jednego specjalisty, czy zgadza się z postawioną diagnozą. Jeśli tak, wówczas zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa i psychiatry, którzy pomogą Panu w doraźnych problemach wynikających z postawionej diagnozy, a jeśli chodzi o pracę - polecam konsultację z doradcą zawodowym. Myślę, że warto rozważyć takiego, który zajmuje się też doradztwem dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub przyznaną rentą.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org