Kiedy należy wykonać szynowanie zębów?

Kiedy przeprowadza się zabieg szynowania zębów? Mam zaawansowaną parodontozę. Ruszają mi się dolne jedynki i dwójki. Co prawda stopień rozchwiania jest niewielki, ale na zdjęciu pantomograficznym widać, że zanik kości przyzębia jest duży. Aktualnie jestem w trakcie leczenia, miałem robiony scaling duży i mały oraz kiretaż zamknięty. Niestety kamienia pod dziąsłami jest dużo i na jednym czyszczeniu się nie skończyło. Lekarka powiedziała, że któregoś dnia prawdopodobnie będę musiał pożegnać się z tymi ruchomymi zębami, ale robi wszystko, żeby przedłużyć ich żywot. Nie wiem, czy zanik kości jest pionowy czy poziomy. Czytałem, że w przypadku pionowego kość można odbudować. A jeśli zanik kości jest poziomy i ząb wypadnie, to czy nie ma już na to rady. A propos kiretażu, słyszałem, że ta metoda usuwania kamienia poddziąsłowego jest przestarzała, że o wiele lepsze efekty daje waterlase. Czy to prawda?

Szynowanie zębów nie rozwiąże problemu, którym jest tutaj postępująca utrata kości, jednak unieruchomione tkanki przyzębia są odporniejsze na czynniki zapaleniotwórcze, zmniejszy się również dyskomfort związany z ruchomością zębów. Zabiegi higienizacyjne przy paradontozie są bardzo istotne, przeprowadzane regularnie mogą w znacznym stopniu zahamować postęp choroby. Warto również pomyśleć o zakupie irygatora- to urządzenie umożliwiające w prosty i szybki sposób skutecznie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe i zmniejszyć stężenie toksyn bakteryjnych w kieszeniach przyzębnych odpowiedzialnych za zanik kości. Najlepszym rozwiązaniem byłaby konsultacja ze specjalistą periodontologii, który zaproponuje zabiegi regeneracyjne, mające na celu odbudowę kości i poprowadzi odpowiednio proces leczenia.