Ból dziąseł a paradontoza

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, jak rozpoznać paradontozę. Ostatnio bolą mnie dziąsła i wydaja się bardziej czerwone niż kiedyś. Czy może to już być objaw paradontozy?? Czy jeszcze przed trzydziestką można na to zachorować?

Pozdrawiam Izabela Sokólska.

Witam.
Z mojego doświadczenia wiem, że parodontoza uwarunkowana genetycznie występuje rzadko ( mimo prawidłowych zabiegów higienicznych następuje zanik aparatu zawieszeniowego zęba). Najczęściej parodontoza pojawia się jako wynik zaniedbań higienicznych - płytka nazębna + kamień nazębny + bakterie = stan zapalny, krwawienia z dziąseł, rozchwianie zębów. Mam pacjentów, ludzi starszych, którzy odziedziczyli skłonność do paradontozy a mimo to mają wszystkie zęby, gdyż prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej . Są również pacjenci w wieku szkolnym z kamieniem nazębnym, zanikiem dziąseł i stanami zapalnymi. Ból i zaczerwienienie dziąseł świadczy o ich stanie zapalnym, który może być na tle alergicznym (np.nowa pasta lub płyn do płukania), wirusowym czy bakteryjnym ( płytka nazębna lub zalegający kamień). Przyczyną może być ciąża, czy zażywanie pewnych leków. Proszę udać się do dentysty, który na pewno znajdzie przyczynę Pani dolegliwości.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

W praktyce spotykamy młodzież nastoletnią z paradontozą ale nie każde krwawienie dziąseł musi być parodontozą.proszęudać się do lek.stomatologa ze specjalizacją periodontologii,jeśli chce mieć Pani bardzo fachową opinię,lub do każdego lek stomatologa a on odpowie Pani na nurtujące Panią problemy oglądając przyzębie.

Wiek chorego nie ma znaczenia w przypadku paradontozy. Jeżeli dziąsła są bolesne i zaczerwienione świadczy to o dużym stanie zapalnym wymagającym leczenia. Stan taki jest spowodowany głownie zaniedbaniem higienicznym co w następstwie powoduje odkładanie się kamienia nad i pod dziąsłowego. Niezbędna jest pilna konsultacja stomatologiczna oraz przygotowanie planu leczenia. terapię trzeba rozpocząć od usunięcia kamienia naddziąsłowego. Kolejnym etapem jest czyszczenie zębów z kamienia znajdującego się pod dziąsłem, taki zabieg (vector) odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Po tych zabiegach dziąsła powinny przestać boleć a stan zapalny ulegnie całkowitemu wygojeniu. Oczywiście ważne jest wdrożenie w codzienne życie nowych nawyków higienicznych aby stan zapalny nie powrócił.