Nawracająca opryszczka wargowa u 4-latki

Witam, Jestem mamą 4 letniej dziewczynki. Od 2 lat córka męczy się z opryszczką wargową. Od razu gdy zauważę na jej ustach pęcherzyk smaruję go Hascovirem. Niby troszkę pomaga ale i tak opryszczka się rozwija i córka przez kilka dni ma problemy z jedzeniem. Proszę o pomoc, może jest na to jakiś skuteczny lek lub szczepionka?. Katarzyna

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, zakażenie wirusem opryszczki powoduje trwałe nosicielstwo wirusa (stwierdzane u ponad 90% dorosłych) i zmiany na wargach pojawiają się okresowo, z reguły nawracając w momentach osłabionej odporności. Nie ma możliwości szczepienia, bądź trwałego wyleczenia. Dostępne są leki przeciwwirusowe, które w momencie pojawienia się opryszczki łagodzą przebieg choroby, ale przyjmowane doustnie mają również wiele działań ubocznych i ich stosowanie nie jest zalecane przy niewielkiej opryszczce na wargach. W razie wątpliwości w momencie pojawienia się zmian wskazany jest kontakt z pediatrą.