Niechęć do zabawy z innymi dziećmi u 22-miesięcznego dziecka

Mój synek ma rok i 10 miesięcy. Zastanawiam się dlaczego nie chce się "bawić" z rówieśnikami na placu zabaw? Ze mną lub z mężem bawiłby się non stop, śmieje się, biega, wszystko jest ok. Dlaczego inne dzieci nie interesują go? Czy taki ma temperament? Ogólnie jest spokojnym i wrażliwym chłopcem. Proszę o poradę.

Witam serdecznie,

nie ma powodu do obaw. Dzieci w tym wieku bawią się obok siebie i samodzielnie. Jest to tak zwana zabawa równoległa. Dzieci mogą przyglądać się sobie nawzajem, ewentualnie naśladować swoje zabawy.

Zabawy, które mają wspólny cel występują dopiero w wieku przedszkolnym. Proszę "nie naciskać" na synka, aby bawił się z innymi dziećmi, ponieważ nie jest na to jeszcze gotowy.

Pozdrawiam
Marlena Kwiatkowska

www.klinika-mowy.pl

Najcenniejsza jest uwaga i zainteresowanie, synek uzyskuje to od Państwa zupełnie nie starając się. Wśród rówieśników musi walczyć o uwagę, na co najzwyczajniej nie ma ochoty. Należy oswajać dziecko z kontaktem z rówieśnikami wskazując korzyści jakie może uzyskać- atrakcyjność, wówczas nie włączać się w zabawę.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Może trzeba bardziej zachęcać do zabawy z dziećmi, zaprosić też kogoś do domu czy skorzystać z klubów dla dzieci gdzie synek mógłby zostawać sam bez Was i uczyć kontaktów z rówieśnikami.
Pozdrawiam AM