Odbudowa spiłowanych zębów

Witam. Kawałek plomby kaleczył mój język.Poszłam do dentystki by go spiłowała,a ona zamiast niego spiłowała mi dwa guzki od strony żującej bliżej języka.Czy da się to odbudować kompozytem?Ząb jest zdrowy,ale teraz po jednej stronie gdzie został spiłowany nie mam kontaktu z zębami górnymi :(

Witam serdecznie,
Ciężko mi powiedzieć odnośnie przyczyny spiłowania guzków - najlepiej zapytać się lekarza wykonującego zabieg. Ząb jak najbardziej można odbudować - od jego stanu jest jednak zależny rodzaj odbudowy - czy wystarczy wypełnienie kompozytowe, czy wskazane/konieczne będzie uzupełnienie protetyczne.

Dzień dobry. Powierzchnia żująca zębow dolnych to są guzki zewnętrzne, policzkowe. Guzki od strony języka normalnie nie mają kontaktu z górnymi zębami. Jeżeli, mimo to, po podpiłowaniu coś się zmieniło i ma Pani wrażenie, że brakuje Pani kontaktu z zębami szczęki, można guzki odbudować kompozytem. Przypuszczam jednak, że lekarka spiłowała zęby minimalnie. Proszę sprawdzić czy zgryz dobrze kontaktuje. Pozdrawiam Urszula Jarosz

Oczywiście można to odbudować za pomocą kompozytu. Stomatolog nałoży materiał, nada mu odpowiedni kształt, a potem w razie czego skoryguje tak, aby nie przeszkadzał w zgryzie. Proszę się nie martwić, to prosty zabieg po którym wszystko wróci do normy. Wbrew pozorom, źle dopasowana, za mała, za duża plomba potrafi doprowadzić do przykrych konsekwencji np. nierównego obciążenia zębów, ich ścierania się, dlatego zawsze po jej wykonaniu trzeba upewnić się, czy nic nie przeszkadza i prosić o jej ewentualne skorygowanie.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl
facebook.com/badzbystry