Oglądanie wulgarnych filmików pornograficznych przez partnera zgwałconego w przeszłości

Witam, Mój partner niegdyś został zgwałcony, w związku z czym długi czas trwało, zanim otworzył się na seks, co zresztą do końca nie nastąpiło (trzymamy się 2 pozycji, które są dla niego "bezpieczne"). Nie to jest dla mnie problemem, ale co innego -od paru miesięcy "przyłapuję" go na oglądaniu bardzo wulgarnych i agresywnych filmików pornograficznych - w tematyce bicia, poniżania kobiet, gwałtów, kazirodztwa, nastolatek itp. Co mam o tym myśleć? -on tłumaczy, że w ten sposób radzi sobie z traumą

Witam, Pisze Pani,że nie wie co ma myśleć o zachowaniach swojego partnera, a szczególnie niepokoi Panią oglądanie wulgarnych i agresywnych filmików pornograficznych. Z opisu wynika, że oglądanie filmików przez Pani partnera to nie takie zwyczajne erotyczne zabawy jak jak dla większości mężczyzn i rzeczywiście może to być sposób radzenia sobie z traumą. Seks jest płótnem na którym ludzi malują swoje wewnętrzne psychologiczne światy. Płótno może być pokryte wyrazami miłości, radości i celebracji. Ale może się stać gigantycznym składowiskiem nieuświadomionych śmieci, pogrzebanych traum, neurotycznych lęków i fiksacji. Do tej drugiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy nierozwiązane emocje zostają skanalizowane erotycznie i pojawiają się jako pociąg seksualny. To zdarza się najczęściej mężczyzną, ponieważ mają ograniczone możliwości radzenia sobie ze swoimi emocjami bezpośrednio. Mimo tego że partner otworzył się już trochę na seks i ma niewątpliwie wspierającą partnerkę to wartą rozważyć opcję terapii przeżytej traumy u odpowiedniego specjalisty, np. terapeuty seksuologa lub terapeuty EMDR, którzy zajmują się pracą tego rodzaju trudnościami, aby nie tylko jakoś radzić sobie z traumą, ale być może skutecznie sobie z nią poradzić. Czego Państwu życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
A.C.