Jak zaakceptować fakt, że partner ogląda strony pornograficzne?

Niedawno dowiedziałam się że mój partner bardzo często wchodzi na strony xxx. Czuje się strasznie i nie potrafię zapomnieć, zaufać. On uważa że to nic ważnego, udaje że nic się nie stało i że nie widzi problemu.

Witam Panią,
Z zadanego pytania "Jak zaakceptować..."? wynika, że Pani celem jest zaakceptowanie sytuacji, w jakiej się oboje znaleźliście. Pytanie czy jeśli Pani zaakceptuje taki stan rzeczy, to czy będzie to w zgodzie z Pani odczuciami, wartościami? Czy to na pewno ten cel, na osiągnięciu którego Pani zależy?
Pornografia niesie ze sobą spore ryzyko, o którym wiele artykułów już napisano. Między innymi może wpłynąć na relację między kobietą a mężczyzną, sposób postrzegania partnera i ocenę jego atrakcyjności, oczekiwania względem związku itp. Zdarza się też, że uzależnia.
Zaufanie to podstawa związku, więc skoro jest zagrożone, myślę, że warto zdobyć się na szczerą rozmowę i wyjaśnić powody, dla których partner odwiedza strony z pornografią. Jakie potrzeby dzięki nim zaspokaja? Ważne jest też to czy dla dobra Waszego związku byłby w stanie zrezygnować z takiej przyjemności. Przecież wiele osób w ogóle nie odwiedza tego typu stron.
Najważniejsze jednak, aby zastanowiła się Pani czy bardziej oczekuje Pani zmiany od siebie (czyli akceptacji zachowań partnera), czy od partnera (rezygnacja).
Życzę powodzenia i budowania na zaufaniu.

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem, że taka sytuacja może być źródłem Pani dyskomfortu psychicznego..., ale chciałabym Panią trochę uspokoić, że jest to zjawisko dosyć powszechne wśród mężczyzn.

Za mało Pani napisała o Waszym związku i Waszych relacjach intymnych.

Proszę być wdzięczną, że otrzymała Pani od Partnera, w miarę czytelny niewerbalny komunikat i może Pani COŚ z tym coś zrobić...

Mocno zachęcam Panią do otwartej rozmowy z Partnerem, o swoich potrzebach seksualnych, uczuciach, by móc otworzyć się na coś nowego, co wzbogaciłoby i usatysfakcjonowałoby Wasze życie erotyczne.

Życzę Pani tylko radosnej relacji intymnej,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,

Sytuacja, w której partner często odwiedza strony pornograficzne może być niepokojąca dla kobiety. Jednakże mężczyźni, którzy to robią nie zawsze mają problemy. Często w bardzo dobrych i udanych związkach, partnerzy (kobiety też!) oglądają strony z filmami erotycznymi, masturbując się przy tym. Nie ma w tym nic złego, jeżeli nie zastępuje to w pewnym momencie normalnego współżycia, albo nie powoduje dyskomfortu. Oczywiście w sytuacji, gdy jednej osobie w związku ten fakt bardzo przeszkadza i nie jest w stanie tego zaakceptować, bądź wzbudza to szereg podejrzeń i myśli, warto porozmawiać z partnerem otwarcie na temat swoich obaw. Jeżeli to nie skutkuje, dobrze byłoby skorzystać z konsultacji z seksuologiem, aby mogli Państwo otwarcie porozmawiać na ten temat.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA