Podwyższony wynik monocytów w badaniu krwi

W wynikach badań mam podwyzszony procent monocytów - 14,8%. Czy mam powody do niepokoju i co to może oznaczać?

Magdalena Mroczek

Witam, ilośc monocytów jest tylko jednym z parametrów i nie można interpretowac go w oderwaniu od wyników innych badań i objawów klinicznych. Ilośc monocytów wzrasta w zakażeniach bakteriami i wirusami, ale może miec też wiele innych przyczyn. Najlepiej jest skonsultowac wynik badania z lekarzem rodzinnym, który pomoże je zinterpretowac.

Witam,
przyczyn monocytozy jest wiele.
Od zakażeń wirusowych (EBV i mononukleoza), bakteryjnych, pierwotniakowych, chorób spichrzeniowych, chorób zapalnych jelit po choroby nowotworowe.
Tylko mając pełen obraz Pani przypadku można obrać odpowiedni kierunek diagnozy.
Myślę że powinna Pani udać się na konsultację do lekarza POZ, który po wnikliwym badaniu przedmiotowym oraz zebraniu wywiadu ukierunkuje bardziej przyczynę monocytozy.
Istnieje możliwość, iż podwyższony poziom monocytów utrzymuje się po niedawnej infekcji.

Pozdrawiam!

Witam. A jak kształtuje się wartość bezwzględna monocytów (nie procentowa)? Jeśli jest w normie tak jak i inne parametry morfologii to nie ma się czym przejmować