Poziom TSH w 28-tygodniu ciąży

W 28t.c. moje TSH wyniosło 3,45.Ginekolog zignorował temat.W 31t.c.:3,64.Reszta:fT3, fT4, anty-tg, anty-tpo była w normie.Endokrynolog wprowadził Euthyrox i mówił,żebym się nie martwiła.Ja niestety przeoczyłam zbadanie TSH w I i II trymestrze.Ginekolog nie wiem czy by zlecił badanie,gdybym się nie upomniała.Czy jeśli w I trymestrze mogło być coś nie tak to czy wady np.układu nerwowego zauważę po porodzie?Co może być nie tak?W 7-13t.c. było mi lekko zimno,ale myślałam,że to przez brak apetytu.

Szanowna Pani,

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Endorkrynologicznego TSH w ciąży i przed planowaną ciążą powinno wynosić < 2,5. Stężenie TSH w Pani przypadku było nieco wyższe, ale jeszcze mieściło się w zakresie wartości referencyjnych, a więc nie miała Pani niedoczynność tarczycy. Proszę nie stresować się niepotrzebnie, wszystko powinno być w porządku z Dzieckiem. Myślę,że jeśli w 28 tc TSH wynosiło 3,45, to w pierwszym trymestrze nie było wyższe.
Przy takim stężeniu TSH nie dochodzi do powstania wad układu nerwowego, więc może być Pani spokojna o Dziecko.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz