W jaki sposób na organizm wpływa codzienna masturbacja?

Witam. Załóżmy, że jakaś osoba masturbuje się codziennie od bardzo młodego wieku (około 7 lat) przez 20 lat. Czy może to wpłynąć negatywnie na organizm? Testosteron? Dziękuję.

Dzień dobry!

Nie istnieje jednoznaczna zależność. Każdy człowiek i każda historia jest inna. Istotne także, czy masturbacja jest prawidłowa, czy w jakiś sposób zaburzona. Jeśli ma miejsce od wczesnego wieku (7 rż) i już od dzieciństwa ma miejsce tak regularnie i często, z wysokim prawdopodobieństwem ma charakter nawykowy, być może uzależnienia i może wskazywać na trudności emocjonalne i tą drogą negatywnie wpływać na stan zdrowia.

Pozdrawiam!

Nie ma żadnych naukowych dowodów na szkodliwość masturbacji. Wszelkie opinie dotyczące szkodliwości masturbacji, jej negatywnego wpływu na organizm, dysfunkcje seksualne, zaburzenia psychologiczne, choroby i tym podobne, mają charakter stereotypowy i zabobonny.
Oczywiście masturbacja, jak wiele czynności czy tzw. "używek" może mieć negatywne skutki, jeśli na przykład:
- jest stosowana tak często, że dochodzi do otarć czy skaleczeń narządów płciowych (penisa u mężczyzn, pochwy u kobiet),
- jest stosowana tak często, że przeradza się w uzależnienie i jak każde uzależnienie, czynność ta zaczyna być najważniejszą w życiu uzależnionego,
- jest stosowana ZAMIAST seksu, jeśli jest możliwość odbycia stosunku seksualnego (pojawia się wtedy pytanie o powody takiego wyboru, choć wciąż niekoniecznie musi to być odbierane przed daną osobę jako coś negatywnego!)
- jest stosowana nie jako źródło zaspokojenia potrzeby seksualnej, ale innych potrzeb, na przykład zwrócenia na siebie uwagi otoczenia,
- jest stosowana tylko jako sposób na rozładowanie np. stresu szkolnego, czy związanego z pracą.
Stosowanie masturbacji jest rzeczą zwyczajną, wpisaną w rozwój człowieka. W młodym wieku nasilenie jej stosowania może być duże, co w zderzeniu z, na przykład, normami społecznymi czy religijnymi może przestraszyć młodego człowieka i wpędzić go w poczucie winy lub myślenie, że jest uzależniony, albo "nienormalny".