Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 1 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Witam Panią,

Podejmowanie masturbacji przez chłopców w wieku adolescencji stanowi rozwojową formę ekspresji seksualnej. Zatem próby "odzwyczajania syna" od masturbacji wydają siez góry skazane na niepowodzenie. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy syn zacznie sięgać po pornografię w czasie masturbacji, zacznie zakłócać swoją masturbacją Pani potrzebę intymności lub gdy masturbacja przybierze postać nawykową zakłócającą inne aktywności młodego człowieka. Warto zacząć od rozmowy z synem, w której poruszy Pani znaczenie masturbacji oraz omówi swoje oczekiwania odnośnie socjalizacji praktyk masturbacyjnych syna (aby masturbował się wtedy gdy nie przeszkadza to Pani lub innym domownikom). Jesli problem jest jednak poważniejszy, wtedy warto skonsultować się z lekarzem seksuologiem.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0

Nie radziłabym tego robić. Masturbacja jest naturalnym i powszechnym sposobem zaspokojenia potrzeb seksualnych - szczególnie u osób młodych, które tak na prawdę "uczą się" dopiero swojego ciała, jego odruchów, własnych potrzeb z nim związanych itd. Masturbacja jest prawidłowością rozwojową i jako taka ma jak najbardziej korzystny wpływ na rozwój psychoseksualny młodego człowieka. W momencie gdy spróbuje Pani "odzwyczajać" syna od takich zachowań mogą się u niego rozwinąć różnego rodzaju nieprawidłowości, które mogą skutkować problemami w sferze seksualnej (np. jakby podjęła Pani próbę zakazywania, chłopak może uznać że robi coś bardzo złego, przez co później w ogóle myślenie nawet o sferze seksualnej może doprowadzać do różnego rodzaju zahamować, kompleksów, problemów z erekcją itd.). Pani syn ma swoje potrzeby, ma swoją sferę seksualną i musi się nauczyć ją "obsługiwać". I proszę mu na ten naturalny rozwój pozwolić. Pozdrawiam.

0

Podaje Pani niepełne informacje, wskazana jest konsultacja psychologiczna, jeśli jest to Panią niepokojące. Nastolatkowie z powodu wzrastającej pracy hormonów w tym okresie życia mają większą potrzebę zaspokajania swoich potrzeb, jakimi są również potrzeby seksualne /przy braku pełnego stosunku płciowego zastępuje je masturbacja/. Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety