Ciąża bliźniacza a obumarcie jednego płodu

Witam, chciałam zapytać, co kiedy w czasie ciąży bliźniaczej dwujajowej dochodzi, do obumarcia jednego płodu. Czy jeśli jest to początek ciąży, to czy nie zaszkodzi to matce, ani drugiemu płodowi.? I co kiedy do obumarcia dochodzi w późniejszym czasie trwania ciąży? Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Jeżeli do poronienia dochodzi w pierwszym lub początku drugiego trymestrze ciąży to zwykle nie ma to negaytwnych konsekwencji dla drugiego płodu ani dla matki. W przypadku ciąż jednokosmówkowych obumarcie zaawansowanej ciąży możę wiązać się z powikłaniami i zaburzeniem dobrostanu drugiego płodu, natomiast nie ma zwykle wpływu na stan matki.