Co oznacza wynik badania CMV w ciąży?

Witam. W 2017 roku będąc w pierwszej ciąży wyszła mi w wynikach cytomegalia. Przeciwciała igg i igm wskazywały na świeżą infekcje. Trafiłam pod opiekę do poradni chorób zakaźnych. Tam co miesiąc powtarzałam badania, poziom przeciwciał IgM raz rósł, raz malał natomiast przeciwciała igg znajdowały się w przedziale wskazującym na wyniki niejednoznaczny. Awidność była na wysokim poziomie. Więc lekarz stwierdził, że to stara infekcja. Jednak nie potrafił wytłumaczyć dlaczego igm rosną i maleją.W związku z powyższym po porodzie moje dziecko zostało dokładnie przebadane. Teraz, dwa lata później znów jestem w ciąży. Sytuacja się powtarza. Znów badania wykazują przeciwciał IgM powyżej normy, natomiast przeciwciała igg w przedziale niejednoznacznym. Czy możliwa jest ponowna infekcja? Czym mogą być spowodowane wahania igm?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym ponownie skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych.