Co robić z bólem po założeniu korony na implant?

Wczoraj mialam zalozona korone na implancie (dolna szostka). Dzisiaj odczuwam duzy dyskomfort w zwiazku z tym. Czy to normalne, ze bola mnie okoliczne zeby (od jedynki do piatki) przy gryzieniu? Jest to wrazenie bolesnego nacisku, najbardziej odczuwalne na trojce. Zeba nie mialam od kilkunastu lat i rozumiem, ze organizm musi sie przyzwyczaic, ale nikt nie uprzedzil mnie ze to bedzie bolesne. Dodatkowo dziasla sa obolale, a pomiedzy piatka i szostka mam tak malo miejsca, ze nie jestem w stanie wlozyc w to miejsce nici. I czy to normalne, ze na koronie ceramicznej widac cien, jakby przeswitywal od spodu lacznik. Chcialam skonsultowac to z protetykiem, ktory ja zakladal, ale jest na urlopie, a zaden inny dentysta nie chce mnie przyjac, bo to nie ich wykonanie.
KOBIETA, 29 LAT 9 miesięcy temu

Prawdopodobnie ta powierzchnia styczna pomiędzy zębami jest problemem, nitka powinna wchodzić w tą przestrzeń aby prawidłowo czyścić koronę na implancie. Za ciasny punkt (powierzchnia) styczna może powodować dolegliwości innych zębów poprzez nacisk na piątkę. Jak widać cień to może dziąsła jest za mało, to trzeba ocenić indywidualnie w gabinecie. Wszystko zależy od warunków anatomicznych ale najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się augmentację dziąsła (przeszczep) w celu pogrubienia. Trzeba też ocenić pozycję implantu na tomografii, jeżeli jest za bardzo przedsionkowo to poprawa koloru może nie być możliwa. Korekta pracy protetycznej powinna być wykonana przez lekarza prowadzącego, on dokładnie zna anatomię miejsca i etapy wykonywania pracy oraz oceniał Pani zgryz przed wykonaniem tej korony.