Czy farba do włosów jest szkodliwa dla płodu?

Witam, jestem w 13tc I 3d. Wczoraj byłam na farbowaniu włosów poinformowałam fryzjerke o swoim stanie i powiedziała że nie ma przeciwwskazań. Ale po powrocie zaczęłam czytać różne fora I jestem przerażo że mogłam zaszkodzić maleństwu z którym wszystko było w porządku. Proszę mi powiedzieć czy przez to mogą być jakieś skutki uboczne u dziecka? Dodam że byłam w maseczce i nie czułam zapachu farby.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Choć istnieje szereg farb bezpiecznych w ciąży – łagodnych, bez amoniaku, to jednak nie powinno się wykonywać koloryzacji w I trymestrze ciąży – tak na wszelki wypadek. Z drugiej strony, wciąż dostępne są na rynku produkty, których skład budzi wątpliwości i raczej powinny ich unikać ciężarne. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-farbowac-wlosy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/farbowanie-wlosow-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Natomiast pojedynczy incydent z koloryzacją włosów nie powinien mieć żadnego wpływu na płód. Proszę tylko na przyszłość zwrócić uwagę na skład farby do włosów, a także wykonywać tego typu zabiegi w przewiewnym lub dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Więcej na temat koloryzacji włosów podczas ciąży w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://uroda.abczdrowie.pl/farbowanie-wlosow-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.