Czy leki dostały się do mojego organizmu?

Dzień dobry. Pracowałam przez pół roku jako pielęgniarka przy rozkładaniu leków, w tym dużych ilości kwasu walproniowego i szeregu leków antydepresyjnych, jak i również internistycznych. Cześć z tych leków była przeze mnie kruszona dla pacjentów, czułam wyraźnie ich zapach podczas kruszenia. Czy jest szansa ze jakakolwiek cześć tych leków dostała się do mojego organizmu w ten sposób? Jeżeli tak, to jaki jest bezpieczny okres, w którym mogę bez obaw zacząć starać się o ciaze? Dodam, iz mam swiadomosc, ze wymienione leki maja udowodnione działanie szkodliwe, min wystąpienie u dziecka spektrum autyzmu.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

mało prawdopodobne, aby rozkruszone leki przeniknęły do Pani organizmu – chyba, że przez nieuwagę dostałyby się one do jamy ustnej.

Samo pokruszenie leków nie powinno doprowadzić do niczego niepokojącego, choć dodatkowo może Pani poruszyć tę kwestię z ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu.

W przyszłości natomiast warto nosić maseczkę ochronną w takich sytuacjach.

Pytania o podobnej tematyce znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-samochodowe-moga-zaszkodzic-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opary-od-plynu-do-spryskiwaczy-moga-zagrazac-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/praca-w-drukarni-w-14-tygodniu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.