Czy można w ciąży stosować Lactacyd?

Lactacyd pharma o właściwościach przeciwgrzybiczych czy można używać w ciąży? I jeszcze mam pytanie odnośnie szamponu i peelingu z pharmaceris H czy można stosować w ciąży bo widzę, że jest w nich kofeina, której nie powinno się stosować.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przede wszystkim zachęcamy, by wybór kosmetyków do higieny intymnej konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Są to szczególnie delikatne obszary, narażone na infekcje, podrażnienia, dlatego tak ważne jest, by nie eksperymentować, ale postawić na kosmetyk odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Z kolei producent preparatu, o którym Pani wspomina zachęca przyszłe mamy do stosowania preparatów łagodniejszych w wersjach: antybakteryjnej, łagodzącej oraz ultra-delikatnej. Mają one krótsze składy, a przez to powinny być łagodniejsze dla skóry przyszłej mamy.

Szerzej temat higieny intymnej jest omawiany w poniższych artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/higiena-intymna-w-ciazy

https://zdrowie.parenting.pl/higiena-w-ciazy

Tu może Pani znaleźć odpowiedź na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-mozna-uzywac-plynu-do-higieny-intymnej

Jeśli chodzi o szampon i peeling do włosów, to faktycznie, lepiej unikać kofeiny w kosmetykach. Jest to składnik niezalecanym do stosowania w czasie ciąży. Ponadto proszę wziąć pod uwagę, że w czasie ciąży skóra się bardziej wrażliwa i istnieje ryzyko, że kosmetyk, który był stosowany przed zajściem w ciążę, w tym szczególnym czasie może podrażniać, wywołać alergię. Dlatego podobnie jak w przypadku płynów do higieny intymnej – zachęcamy, by postawić na wersje łagodne szamponu czy peelingu.

Więcej informacji o kosmetykach, których nie powinno się stosować w okresie oczekiwania na dziecko można znaleźć w poniższym artykule:

https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.