Czy stosowanie Izoteku może spowodować przedwczesne zrastanie nasad kości?

Czy przyjmowanie Izoteku naprawdę może spowodować przedwczesne zrastanie nasad kości? Dlaczego w ogóle istnieje taka możliwość skoro to jest tylko pochodna witaminy A i jaka jest częstotliwość takich przypadków, czy da się przed tym uchronić.

Lek. Tomasz Budlewski

Po kilkuletnim stosowaniu izotretynoiny w bardzo dużych dawkach w leczeniu zaburzeń rogowacenia obserwowano zmiany kostne, w tym przedwczesne zarastanie chrząstek nasadowych, przerost kości i zwapnienia w ścięgnach i więzadłach. W tej grupie pacjentów stosowano na ogół znacznie większe dawki, dłuższy czas leczenia i większe dawki skumulowane, w porównaniu do stosowanych w leczeniu trądziku.