Czy ten lek może mieć negatywny wpływ na ciążę?

Dzien dobry Czy lek essentiale forte moge brać podczas staran o dziecko? Czy jeski okaże się iz udało się i jestem w ciazy to ten lek brany w 3-4 tygodniu moze miec negatywny wpływ na rozwój ciazy ?
KOBIETA, 34 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź. Zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania Essentiale Forte – kobieta planująca ciążę powinna poradzić się farmaceuty bądź lekarza przed zastosowaniem tego preparatu.

Producent wspomina również, iż lek Essentiale Forte zawiera olej sojowy, natomiast nasiona sojowe są częstym składnikiem pożywienia i jak dotąd nie zauważano ich szkodliwego działania na przebieg ciąży.

Brakuje jednak wystarczających badań w tym kierunku, dlatego stosowanie w okresie ciąży nie jest zalecane. Lepiej więc zrezygnować z leku podczas starań o ciążę – chyba, że są ku temu szczególne wskazania medyczne.

Inne pytania o lek Essentiale Forte znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-leki-takie-jak-ursofalk-i-essentiale-forte-sa-bezpieczne-dla-dziecka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-lekow-w-pierwszych-tygodniach-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-essentiale-forte-stosowac-podczas-karmienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.