Czy ten wiek ciąży jest prawidłowy?

Witam ostatnia miesiączke miałam 24.05,cykle mam dość regularne 29 dni,10.08 miałam pierwsze usg CRL 11cm,lekarz stwierdził 7t1d czy ciąża nie jest starsza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

biorąc pod uwagę termin ostatniej miesiączki oraz długość cyklu ciąża na ten moment – czyli 10.09. – powinna mieć 15.-16. tydzień.

CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniowa, mierzone podczas USG odzwierciedla zazwyczaj wiek płodu. W 7. tygodniu ciąży powinna wynosić 7-13 mm, natomiast w 15. jest to ok. 100-115 milimetrów. Więcej o badaniu USG w ciąży pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.

Niewykluczone więc, że źle Pani zrozumiała słowa ginekologa, ponieważ CRL o długości 11 centymetrów nie wskazuje na nieprawidłowości i młodszą ciążę niż to wynika z ostatniej miesiączki. Wręcz przeciwnie – mieści się w granicach normy. Proszę porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem, ponieważ dobra komunikacja na linii pacjentka-ginekolog jest bardzo istotna w trakcie trwania ciąży i na przyszłość pozwoli Pani uniknąć niepotrzebnego stresu.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-plodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.