Czy w nerwicy mogę nie odczuwać przyjemności?

Witam, czy w nerwicy lekowej może występować brak odczuwania przyjemności z rzeczy które wcześniej sprawiały przyjemności oraz brak przyjemnosci z pasji czy to już depresja?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nerwica lękowa i depresja są dwoma odrębnymi zaburzeniami, ale często mogą występować razem lub prowadzić do podobnych objawów. W nerwicy lękowej osoba może doświadczać silnych uczuć lęku, niepokoju i napięcia. Może to wpływać na różne sfery życia, w tym na możliwość nieodczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej sprawiały radość.

Z drugiej strony, depresja to stan, który charakteryzuje się głębokim uczuciem smutku, apatii i utraty zainteresowania życiem. Osoba cierpiąca na depresję może również tracić przyjemność z wcześniej lubianych aktywności oraz pasji.

Często trudno jednoznacznie rozróżnić między nerwicą lękową a depresją, ponieważ mogą się one przeplatać i wpływać na siebie nawzajem. W Pana przypadku, jeśli objawy się nasilają, warto udać się na poradę do psychologa. Będzie on w stanie zaproponować odpowiednią terapię lub leczenie farmakologiczne.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-depresji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.