Dopuszczalna waga przenoszonych przedmiotów po operacji przepukliny pępkowej i kresy białej

Witam, proszę o informację, ile można dźwigać po operacji przepukliny pępkowej oraz kresy białej.Operację miałam wykonaną 2 tyg. temu. Nie dźwigam w sumie, ale raz zdarzyło mi się przenieść pieczywo w sumie ważące 1.3kg. W karcie informacyjnej mam zapis "bezwzględny zakaz dźwigania", ale jaka jest granica?Rana pooperacyjna niemalże zagojona, pozostaje ból w okolicy operowanego miejsca od strony wewnętrznej. Nad pępkiem mam wyczuwalne zgrubienie, czy może to być wszyta siatka? Małgorzata

W okresie pooperacyjnym do miesiąca nie dźwigamy. Praktycznie zakupy typu chleb i mleko można tj, do 2 kg. ale nie podnosimy nagle - nie " szarpiemy" . Tak może to być siatka lub wszycie siatki

Może Pani dźwigać do 2-3 kg bez obaw o nawrót. To czy Pani miała wszytą siatkę czy nie powinno znajdować się na karcie informacyjnej ze szpitala. Jeśli nie ma takiej informacji proszę zapytać lekarza operującego.

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg