Jak radzić sobie z trudną relacją z rodzicem?

Witam. Mam 30 lat. Jestem po rozwodzie, trudnym związku... Mieszkam obecnie znów z rodzicami. Niestety cały czas wtrącają się w moje życie. Od niedawna spotykam się z kimś. Kiedy tata dowiedział się o tym niemalże się zezłościł. Zaczął wyrzuty, że jestem niedojrzała emocjonalnie, podejmuje cały czas złe decyzje, między innymi przez jedną z takich decyzji jestem teraz samotna matką. Ogólnie rodzice traktują mnie jak małe dziecko które trzeba prowadzić za rękę i pomagać we wszystkim. Mam już swoje lata chce żyć swoim życiem podejmowac samodzielnie decyzję i uczuć się na własnych błędach... Jak przekonać rodziców a szczególnie ojca że mam prawo decydować o sobie sama?

Dzień dobry.

Pyta Pani jak sprawić, aby rodzice zaakceptowali, że podejmuje Pani samodzielne decyzje. Mamy ograniczony wpływ na innych ludzi, ich decyzje i wybory. Z opisu sytuacji wynika, że Pani rodzice, szczególnie ojciec dąży do wywierania dużego wpływu na Panią. Jednocześnie - jak już wspomniałam - ten wpływ jest ograniczony. Mamy wpływ na siebie, a zatem Pani ma wpływ na siebie i na to co Pani zrobi w związku z tym, że ojciec przekracza Pani granice. Pani może zdecydować gdzie te granice leżą. Pani może dążyć do zmian w relacjach z rodzicami, ale na zasadzie wprowadzenia zmian w swoje życie. To jak na Pani samodzielne decyzje będą reagowali Pani rodzice jest ich wyborem, natomiast Pani ma wybór w obszarze tego jak Pani na to będzie reagować, jakich strategii Pani użyje. Komunikowanie innym osobom naszych granic, reagowanie na to, że niekiedy ludzie przekraczają te granice i jak to robić asertywnie, czyli z szacunkiem do siebie i drugiej strony są to kwestie jak najbardziej do wypracowania podczas spotkań z psychologiem.