Kiedy skóra będzie lepiej wyglądać po zamykaniu naczynek?

Witam, jestem po zamykaniu laserem naczynek na twarzy, minęła dopiero doba, nie mam opuchlizny ani żadnych pęcherzy całe policzki mam pokryte w równomiernych centkach brunatno-czerwonych a nawet brązowych. Wygląda to jakbym spała na poduszcze z kolcami, które mi się odcisnęły. Przerazilo mnie to, nie sądziłam że będzie taki efekt bardziej nastawiałam się na zaczerwienioną twarz z jakimiś bruzdami. Ten efekt sprawił że od razu pomyślałam o śladach jakie mogą zostać. Czy to normalnie, powinno mnie to niepokoić?Ile czasu potrzebuje skóra żeby wrócić do normy.
KOBIETA, 42 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Panią, reakcja skóry po zabiegu zamykania naczynek laserem może być niepokojąca, szczególnie jeśli efekt wizualny różni się od oczekiwań. Opisane przez Panią brunatno-czerwone, a nawet brązowe plamki mogą być typową reakcją skóry na laserowe leczenie naczynek.

Proszę pamiętać, że każda skóra reaguje nieco inaczej na zabiegi tego typu, również intensywność reakcji może zależeć od wielu czynników, w tym typu lasera, ustawień urządzenia, a także indywidualnych właściwości skóry. Zwykle po zabiegu laserowym mogą pojawić się różne objawy, w tym zaczerwienienie, lekkie obrzęki, a czasem punktowe zmiany barwnikowe, które Pani opisuje. Takie objawy są częścią procesu gojenia i zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni do kilku tygodni: https://uroda.abczdrowie.pl/laserowe-zamykanie-naczynek. Ważne jest, aby ścisłe przestrzegać zaleceń po zabiegu, jakich udzielił lekarza lub specjalista wykonujący zabieg, np. unikać bezpośredniego nasłonecznienia, stosować odpowiednie kremy łagodzące i nawilżające. Poza tym cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji również po ustaniu niepokojących objawów: https://uroda.abczdrowie.pl/pekajace-naczynka-na-twarzy.

Jeżeli jednak Pani obawy nasilają się lub jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące zmiany w skórze, które wydają się nietypowe lub trwałe, zdecydowanie warto skontaktować się z kliniką lub lekarzem, który przeprowadzał zabieg. Specjalista będzie mógł ocenić stan Pani skóry, udzielić spersonalizowanych informacji na temat procesu gojenia w Pani wypadku oraz, w razie potrzeby, zaproponować odpowiednie postępowanie.

Rozumiem Pani niepokój, ale w wielu przypadkach to, co Pani obserwuje, jest częścią normalnego procesu gojenia po zabiegu laserowym. Ludzka skóra ma zdumiewającą zdolność do regeneracji, a z odpowiednią pielęgnacją powinna wrócić do swojego normalnego stanu.

Życzę szybkiego powrotu do pełnego komfortu i satysfakcji z efektów zabiegu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.