Konflikt pomiędzy braćmi

Co robić gdy starszy 12 letni brat używa przemocy wobec młodszego 7 letniego brata? Uważa, że jemu jako starszemu należy się szacunek młodszego i nawet jak on zwyzywa czy obrazi młodszego brata np. nazwie go głupkiem czy debilem to jego młodszy brat nie ma prawa w odwecie go tak samo nazwać. Jeśli to zrobi wtedy on musi go zbić (starszy młodszego). Jestem bezsilna, żadne argumenty i tłumaczenia o równości praw rodzeństwa i zakazu używania przemocy i obraźliwych epitetów nie pomagają.

Witam,
konflikt między rodzeństwem występuje często. Jednak w przypadku agresji i przemocy należy interweniować.
Proponuję usiąść ze starszym synem i porozmawiać i możliwościach rozwiązania tego problemu wg schematu z książki Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały i jak słuchać, żeby do nas mówiły.

1. Porozmawiaj o dziecięcych uczuciach i potrzebach
2. Porozmawiaj o twoich uczuciach i potrzebach
3. Wspólnie zastanówcie się nad znalezieniem korzystnego dla obu stron rozwiązania.
4. Spisz wszystkie pomysły bez oceniania ich.
5. Zadecyduj, który pomysł ci się podoba, który nie, a który planujesz wprowadzić w życie.

Proponuję również wykorzystać poniższe wskazówki:

Zamiast karania:
• Wskaż w czym dziecko mogłoby ci pomóc
• Wyraź ostry sprzeciw (bez atakowania charakteru dziecka)
• Określ swoje oczekiwania.
• Pokaż dziecku, jak może naprawić zło.
• Zaproponuj wybór.
• Przejmij inicjatywę.
• Daj dziecku odczuć konsekwencje jego złego zachowania.

W przypadku nasilania się problemu zachęca do skorzystania z wizyty u psychologa.

Czy wcześniej relacje między chłopcami były dobre? Czy zmieniły się dopiero jakiś czas temu? Jeśli tak, to od kiedy i czy może sobie Pani przypomnieć co działo się wtedy w życiu chłopców i Pani rodziny?

Czasami nawet najlepsze próby powstrzymania dziecka przed zachowaniem jakiego nie akceptujemy nie przynoszą efektu, albo nawet sytuacje pogarszają. Może warto wysłuchać obu chłopców, dowiedzieć się jak oni widzą swoją relację i dlaczego tak a nie inaczej się do siebie odnoszą. Gotowość rodzica do spokojnego wysłuchania wszystkich żalów, pretensji, argumentów, nawet jeśli się z nimi nie zgadza, może wiele zmienić. Często za „złym” zachowaniem dzieci/nastolatków kryje się to z czym sobie nie radzą, co jest dla nich smutne, co sprawia im ból.

Zachęcam do próby spokojnej rozmowy z obu chłopcami. Zorganizowaniu czasu tak, by wiedzieli, że w trakcie rozmowy mają Panią (oboje rodziców) do swojej dyspozycji. Że jest Pani gotowa wysłuchać wszystkich ich racji i jeszcze raz wytłumaczyć im jakie zachowania są dla Pani nie do przyjęcia. A potem spróbować spisać wspólnie zasady bycia razem – traktując tutaj obu chłopców jak partnerów w rozmowie, którym nie narzuca Pani rozwiązań, ale z którymi wspólnie ich Pani szuka. Mam świadomość, że w praktyce to zadanie może okazać się trudne do wykonania, ale pokazanie chłopcom, że zależy Pani na ich dobrych relacjach (co wcale nie musi być dla nich oczywiste) może bardzo pomóc i zachęcić ich do współpracy i zmiany zachowania.