Możliwość zarażenia wirusem HBV

Witam. Bardzo prosze o odpowiedz poniewaz nurtuje mnie pytanie czy ja jako nosiciel hbv jestem w stanie zarazić kogoś gdy podczas kapieli w wannie depilujac sie, zatne sie? Czy zwyczajne przeplukanie po sobie wanny wystarczy zeby nikt z domowników lub gości sie nie zaraził ? To samo tyczy sie ręczników i deski klozetowej Jeśli wystarczy mikroskopijna ilośc krwi a wirus jest niezniszczalny domowymi sposobami ?? Prosze wybaczyć tak banalne lecz ważne dla mnie pytanie.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Po pierwsze wszyscy domownicy powinni być zaszczepieni-to stanowi najpewniejszą ochronę. Aby doszło do zakażenia, niezbędny jest kontakt krwi lub wyjątkowo innych płynów ustrojowych (właściwie nie dotyczy przewlekłych nosicieli) osoby chorej z krwią drugiej osoby.