Niska temperatura ciała i niskie ciśnienie

Witam!

Mam 25 lat i Od ponad dwóch lat moja temperatura waha się w granicach 35,1 35,9 st. C. Najniższy spadek to 34,6. Mam również niskie ciśnienie około 50/90 i bardzo często jest mi strasznie gorąco, gdy sprawdzam wtedy temperaturę nie przekracza 36 st.C. Uczucie pocenia często towarzyszy mi również w nocy, bóle głowy i chętnie śpię. W ostatnim miesiącu zauważyłam również że szybko się męczę. Towarzyszą mi także znaczne bóle kręgosłupa, ale nasiliły się po porodach, więc stwierdziłam że może to od wysiłku.

Ktoś życzliwy powiedział mi, że niska temperatura może być objawem choroby zw. z tarczycą, więc zrobiłam badania TSH 3 generacja, fT3 i fT4. Oto wyniki: TSH - 0,862; fT3 - 3,31; fT4 - 14,38. Z tym badań wynika, że chyba wszystko jest w normie, ale ciągle się niepokoje, nie wiem już jakie badania jeszcze zrobić i do jakiego specjalisty się udać.

Bardzo proszę o interpretację tych wyników i może jakieś wskazówki, które by mnie naprowadziły na to co jeszcze powinnam zrobić.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że warto powtórzyć badania hormonów tarczycy, oznaczyć przeciwciała przeciwtarczycowe jak również wskazane byłoby wykonanie USG tarczycy. Przedstawione wyniki trudno mi jest zinterpretować gdyż często różnią się w zależności od laboratorium dlatego ważne jest by podać jednostki w których wykonane były pomiary. Jeżeli są to standardowe jednostki to wyniki mieszczą się w zakresie normy nie mniej jednak uważam, że niezbędne są dodatkowe badania ze względu na opisane dolegliwości. Warto również wykonać badanie glukozy jak i ogólną morfologię. Bóle kręgosłupa prawdopodobnie są związane z zmianami zwyrodnieniowymi zwłaszcza, iż podaje Pani, iż była w ciąży. Jeżeli chodzi o niskie ciśnienie krwi to często trudno jest uchwycić jego przyczynę. Najczęściej niedociśnienie jest uwarunkowane genetycznie i przebiega łagodnie. W sytuacji gdy pojawiło się nagle może być objawem zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam!