Wysoki poziom TSH i niski Ft3 a niedoczynność

Alicja, 21 lat, tarczyca Witam, zrobiłam morfologie krwi i oto wyniki: Ft3- 3,86 przy normie: 4,7-7,9pmol/l ; Ft4-11,81 przy normie 10,7-18,1 pmol/l i tsh 4,254 przy normie 0,55-4,78 mIU/I. Niepokoi mnie to pownieważ Tsh jest bardzo wysokie a ft3 troche za niskie. czy to już świadczy o niedocznności? W ciąży nie jestem, nie biore leków. Ale jeszcze w kwietniu moje tsh wynosiło 1,6. Dziekuje, pozdrawiam.

Witam!
Powyższy wynik nie upoważnia jeszcze do rozpoznania niedoczynności tarczycy, ale też nie jest optymalny dla osoby w tak młodym wieku. Należy dodać, że poziom FT3 nie jest najlepszym wykładnikiem w przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy. Na podwyższenie poziomu TSH w badaniu może m.in. wpłynąć wykonanie badania w okresie po infekcji.
W medycynie powinno się zwykle dążyć do leczenia przyczyn i objawów, a nie wyników, tak więc jeśli nic Pani nie dokucza to na razie brak jest wskazań do podawania hormonów tarczycy. Jednak jeśli planowałaby pani zajście w ciążę należałoby dążyć do niższego poziomu TSH. Na pewno wynik taki należy kontrolować co kilka miesięcy . Można również rozważyć wykonanie USG tarczycy. Proponuje udać się do lekarza rodzinnego z tym wynikiem.

Biorąc pod uwagę Pani wiek i zmienność wyników może Pani "zmierzać" w kierunku niedoczynności tarczycy, zwłaszcza jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki tej choroby. Nie jest to jednak przesądzone. Na pewno wskazana jest obserwacja i okresowa kontrola poziomu TSH.