Podejrzenie ukąszenia przez kleszcza

Witam, mam podejrzenie boleriozy- ukąsił mnie kleszcz- lekarka przepisała mi clindamycin- MIP 600 MG- czy to właściwy antybiotyk- dodam, że kleszcz ukąsił mnie wczoraj

Dobry wieczór,

Klindamycyna nie jest wymieniana wśród antybiotyków stosowanych w leczeniu różnych postaci boreliozy z Lyme. - wg Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z 2008 roku.- tak podaje podręcznik Interna pod red. prof. Szczeklika 2014/2015 r. Po ukłuciu przez kleszcza zaleca się w Polsce obserwacje. Swoją drogą - lepiej zapobiegać , niż leczyć. Np. Amerykanie zalecali tuż po ukąszeniu jednorazowe przyjęcie 200 mg Doxycycliny. Jeśli obawia się Pani zakażenia warto rozważyć amoksycylinę w dawce 500 mg co 8 godzin, ew. Doxycyclinę 200 mg raz dziennie lub 100 mg 2 x dziennie prezz 14-21 dni., ew. Azytromycynę 500 mg raz dziennie przez 7-10 dni lub klrytromycynę w dawc 2x 500 mg przez 14-21 dni.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz