Proszę zinterpretować te wyniki

Witam, mam 24 lata i problem z wynikami badań, mianowicie: ASPAT 75 U/L, ALAT 197 U/L, choresterol całkowity 211 mg/dl, trójglicerydy 336 mg/dl. Dodam, że wysoki ALAT mam od 18 roku życia, kiedy to przy oddawaniu krwi okazało się, że wynosi około 90. Dodam, że nie prowadzę bardzo imprezowego trybu życia i nie odżywiam się źle.
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tak znacznie podwyższony poziom enzymów wątrobowych wymaga pilnej diagnostyki. Wskaźnik de Rittisa (czyli stosunek AspAT do AlAT, n>0,9) wynoszący u Pana 0,39, wskazuje na chorobę miąższu wątroby. Najczęstszą przyczyną takiego stanu są choroby wirusowe, wśród nich wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Jako, że był Pan dawcą krwi, można być pewnym, że nie chodzi o te wirusy (w stacji krwiodawstwa badają krew pod ich kątem). Choroba więc ma albo inne podłoże (np. autoimmunologiczne), albo spowodowana jest przez patogen, który nie jest oznaczany w krwiodawstwie. Podwyższone są też poziomy cholesterolu i triglicerydów, pomimo że pisze Pan o odpowiednim odżywianiu.

Proponuję pilną wizytę u lekarza internisty/rodzinnego w celu zbadania, wykonania dodatkowej diagnostyki, ewetnualnie uzyskania skierowania do poradni chorób wątroby/zakaźnych. Nie można bagatelizować tej sprawy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.