Przyczyny nagłego wzrostu ciśnienia krwi

Witam,miewam tzw.ataki nagłego wzrostu ciśnienia krwi,(przełom nadciśnieniowy w 2008r - 225/120 z drętwieniem rąk i paraliżem twarzy).Zdarzają mi się coraz częściej i coraz gorzej się w ich czasie czuję.Wcześniej,raz na 2,3 miesiące,ostatnio raz w tyg.2 tyg.temu-200/100,zbijano na izbie przyjęć.Biorę w takim przyp. Captopril i teraz propranolol przepisany w szpitalu.Ogólnie mam niskie ciśn.tylko te ataki,np. podczas snu,budzę się z tętnem 120 i wys.ciśn.Co jest przyczyną? Grażyna Szandar
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli takie ataki powtarzają się dość często i dodatkowo pojawiają się w spoczynku czy we śnie warto poszerzyć diagnostykę w celu oznaczenia przyczyny. Możliwym rozpoznaniem jest pheochromocytoma. W celu rozpoznania pheochromocytoma oznacza się wolne katecholaminy lub ich metabolity w dobowej zbiórce moczu. Oczywiście to tylko sugestia ale jak sama Pani wspomina dolegliwości stają się coraz bardziej nie do wytrzymania.

W diagnostyce nadciśnienia tętniczego należy u Pani uwzględnić w szczególności guz chromochłonny jako możliwą przyczynę napadów wysokiego ciśnienia. Nie jest to oczywiście jedyna możliwa przyczyna przełomów nadciśnieniowych jednak uwzględniając opisane objawy należy ją rozważyć. Powinna Pani zgłosić się do lekarza hypertensjologa , endokrynologa lub kardiologa i przeprowadzić diagnostykę ukierunkowaną na rozpoznanie przyczyny Pani problemów z ciśnieniem tętniczym.