Stan śpiączki farmakologicznej a wywołanie u pacjenta amnezji przejściowej

Proszę o informację czy podczas wprowadzania w stan śpiączki farmakologicznej możliwe jest wywołanie u pacjenta amnezji przejściowej, oczywiście po wybudzeniu? Jeżeli tak proszę o wyjaśnienie jakiego typu zdarzenia taka osoba może pamiętać a jakiego nie. Czy może nie pamiętać kim jest, gdzie się znajduje ale pamiętać czym jest np. szpital lub jak się gotuje? Informacje te są mi potrzebne, by logicznie wyjaśnić wątek w powstającej powieści, dlatego też zależy mi na szczegółowych informacjach. Ann

Żeby wprowadzić kogoś w stan śpiączki farmakologicznej musi być ku temu jakiś powód. Z reguły jest to uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Robi się to w celu zmniejszenia aktywności mózgu i dania mu szans na regenerację. Zakładając taki powód śpiączki (uszkodzenie) możemy spodziewać różnorakich zaburzeń zależnych od miejsca uszkodzenia (może tu Pani popuścić wodze fantazji). Jeśli jest to stan gdzie usypiamy człowieka leżącego na OIOM z powodów przyniesienia mu ulgi w obcowaniu z aparaturą do której jest podłączony, wówczas zaburzeń pamięci raczej nie obserwujemy ale mogą wystąpić inne objawy ze strony OUN. Ogólnie temat bardzo złożony i nie do dyskusji w tym miejscu.

Witam!
Oj strasznie trudne pytanie. Jest możliwa częściowa amnezja po długotrwałej śpiączce farmakologicznej. Moim zdaniem taka osoba będzie pamiętać rzeczy przed zdarzeniem tylko w jakiej odległości czasowej? Różnie to bywa - czasami parę dni, czasami parę tygodni, zależy to od choroby i od wieku pacjenta. Starzy ludzie mogą nie pamiętać zdarzeń przed zdarzeniem nawet parę lat. Natomiast trzeba uściślić, że ten stan amnezji przejściowej dotyczy tylko zdarzeń przed wprowadzeniem do śpiączki w okresie do miesiąca przed, natomiast po wybudzeniu ze śpiączki mogą też być zaburzenia pamięci krótkotrwałej, czyli tacy chorzy mogą się pytać o to samo nawet sto razy zanim całkowicie dojdą do siebie, to też parę dni może trwać.
Pozdrawiam.