Utrata pamięci po wypadku samochodowym

W wyniku wypadku samochodowego pacjent traci pamięć na rok czasu. Nie rozpoznaje siebie, bliskich, ani otoczenia. Bliscy starają się odbudować z nim relacje i po części im się to udaje. Co czuję pacjent po odzyskaniu pamięci? Pamięta to, że przez jakiś czas nie rozpoznawał siebie i swojego otoczenia?

Witam,
Pamięć po wypadku odblokowuje się stopniowo i wg.kolejności od zdarzeń i osób najbardziej w niej utrwalonych/w tym najbliższe osoby/,do najmniej utrwalonych/aktualnych/,przy czym tak długotrwała amnezja mogła trwale uszkodzić niektóre ośrodki mózgowe,tzn własnie te związane z wypadkiem.

Witam Panią. Samopoczucie i kondycja osoby, która przeżyła wspomniany przez Panią wypadek jest najważniejsza. Jestem przekonany, że są one ściśle związane z bardzo istotnymi aspektami. Jednym z nich jest diagnoza specjalistów (np. czy utrata pamięci ma podłoże fizjologiczne w wyniku tego, że ucierpiała jakaś konkretna okolica odpowiadająca za funkcje pamięci, czy chodzi o podłoże psychologiczne - reakcja na wydarzenie traumatyczne). Uwzględniając takie źródła osoba taka może być objęta rehabilitacją oraz oddziaływaniami psychologicznymi. Odzyskiwanie pamięci może u takiej osoby i najbliższego otoczenia uruchamiać nadzieję, która może powodować chęć przyspieszenia tego procesu. Dlatego ważna jest cierpliwość. Presja może budzić napięcie, które paradoksalnie spowolni proces odzyskiwania pamięci. To bardzo ważne by taka osoba otrzymywała od najbliższego otoczenia bezwarunkową akceptację i wsparcie oraz żeby była pełna współpraca tej osoby, jej otoczenia ze specjalistami. Pozdrawiam Panią

Dzień dobry, to czy i w jakiej kolejności osoba po wypadku odzyskuje pamięć zależy od rodzaju uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Nie ma jednego wzorca. Ważne jest z kolei wsparcie i akceptacja stanu takiej osoby. Pozdrawiam.