Swędzenie, białe plamy na rękach a konieczność wizyty u dermatologa

Witam. Od dwoch miesiecy na rekach pojawiaja mi sie biale plamy roznej wielkosci, nie mam pojecia co to.. Z tego, co wiem zarazilam tym swojego partnera. Na poczatku pojawia sie jakby sucha skora, potem sie luszczy i strasznie swedzi a na koncu zostaje w tym miejscu biala plama. Nie moge sie dostac do dermatologa zeby sie dowiedziec co to. Najblizszy termin jest na luty a obawiam sie, ze do tej porypolowe ciala bede miec w tych plamach. Prosze o pomoc. Natalia

Marta Mielniczuk

Witam, objawy które Pani opisuje mogą świadczyć o schorzeniu, które nazywa się łupież pstry. Jest to choroba wywołana przez drożdżaka Malassezia furfur, zwanego też Pityrosporum ovale. Nie jest to schorzenie groźne i łatwo sobie z nim poradzić. Można kupić w aptece dostępny bez recepty szampon przeciwłupieżowy zawierający ketokonazol (Nizoral) i myć nim zajęte miejsca, pozostawiając na kilka minut na skórze, przez 1-2tyg. Jeśli takie leczenie nie pomoże powinna się Pani zwrócić do dermatologa w celu weryfikacji leczenia lub rozpoznania po obejrzeniu zmian.