Szczepienie przeciw rotawirusom a ryzyko zachorowania na zapalenie opon mózgowych

Witam, czy od szczepionki na rotawirusy może dziecko zachorować na zapalenie opon mózgowych i czy trudno jest leczyć dziecko jeśli zachoruje na rotawirusy?

Milena Lubowicz

Szczepionka przeciwko rotawirusom nie ma żadnego związku z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Leczenie infekcji rotawirusowej polega na nawadnianiu dziecka i uzupełnianiu niedoborów, gdyż nie ma leczenia przyczynowego. Jest to biegunka o charakterze samoograniczającym się, co oznacza, że po kilku dniach sama się kończy. Natomiast w jej przebiegu dziecko, szczególnie małe, może bardzo szybko się odwodnić (ze względu na biegunkę i gwałtowne wymioty). Wtedy konieczna jest hospitalizacja i nawadnianie dożylne.
Pozdrawiam