Używanie szczoteczki elektrycznej przy odsłoniętych szyjkach zębowych

Czy w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych wskazane jest używanie elektrycznej szczoteczki do zębów, czy jednak pozostać przy tradycyjnej?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Szczoteczka elektryczna może być stosowana ale pod penym warunkiem -musi być to szczoteczka z prawidłowo dobraną końcówką (np. do masażu dziąseł). Należy tu zwracać szczególną uwagę na to aby nie używać zbyt wiele siły - niektóre szczoteczki elektryczne mają czujnik nacisku - nie należy tu przesadzać. Przydatny jest tu też program do wrażliwych dziąseł dostępny w niektórych szczoteczkach.
Proponuję szczoteczkę z miękkim włosiem. A pasta np. Sensodyne lub Elmex zielony - na nadwrażliwe szyjki, lub np. Meridol na regenerację dziąseł.

Witam
W tym przypadku lepiej pozostać przy tradycyjnej szczoteczce ale należy pamiętać o szczotkowaniu ruchem wymiatającym układając włosie szczoteczki na dziąśle w kierunku korzenia zęba ok. 45 stopni i wykonać ruch obrotowo-wymiatający w kierunku szczytu korony. W przypadku znajomości tej metody można zastosować szczoteczkę elektryczną pamiętając o właściwym poprowadzeniu szczoteczki zawsze z powierzchni dziąsłowej w kierunku korony zęba. Na początek ok. 3 miesięcy użyć szczoteczki o włosiu miękkim celem opanowania techniki szczotkowania.
Pozdrawiam

Bezpieczniejsza jest szczoteczka elektryczna. Szczotka manualna ,niewłaściwie stosowana) powoduje recesję dziasła i nadwrazliwosc szyjek zębowych. Zazwyczaj pacjenci wykonują ruchy szorowania szczotką manualna i wycierają sobie szyjki zębów. Należy pamiętać by nie myć zębów bezposrednio po coca coli i stokach owocowych gdyż nadwrazliwosc będzie rosła.

Na początku trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu odsłoniętych szyjek. Oczyszczona i gładka powierzchnia wypełnienia powoduje mniejszą kumulację płytki bakteryjnej co zabezpieczy przed mocniejszym odsłanianiem szyjek.
Najbezpieczniejsza w takim przypadku będzie szczoteczka soniczna. Badania pokazują że szczoteczki ręczne są znacznie mocniej dociskane do zębów bez względu na twardość dobranej szczoteczki. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednia technika szczotkowania co wielu osobom stwarza pewne trudności.