W jaki sposób poprawić koncentrację?

Witam. Moim problemem jest częste zamyślanie się, odpływanie w myśli. Dzieje się to praktycznie przez cały czas. Potrafię zamyślić się do tego stopnia, że praktycznie w ogóle nie zwracam uwagi na to co się dzieje wokół mnie i na to co robię, jestem po prostu w świecie swoich myśli i dopiero po jakimś czasie wracam do rzeczywistości. To się dzieje np. podczas podróży autobusem. Nie wiem czy to po prostu z nudów się zamyślam czy z jakiejś innej przyczyny. Te odpływanie potrafi też sprawić, że na przykład bardzo długo czytam stronę w książce albo w ogóle przestaję ją czytać bo odpływam w myśli związane z tym co w niej przeczytałem, tak samo przy oglądaniu filmów itp. Generalnie odpływanie w myśli następuje automatycznie a tym bardziej na skutek różnych wydarzeń na przykład stresowych. Wtedy to jest nawet nasilone gdyż emocje wywołują myśli. Dzieje się również odwrotnie czyli myśli wywołują u mnie emocje a nawet reakcje. Mogę się zamyślić będąc spokojnym a potem się przez jakąś myśl zdenerwować i zareagować fizycznie po czym się ocknąć. Zdarza mi się z powodu tych myśli śmiać do siebie i mówić do siebie. Myśli zazwyczaj są abstrakcyjne, dotyczą wydarzeń które się nie wydarzyły i nie wydarzą czyli raczej działa wyobraźnia, trochę rzadziej dotyczą wydarzeń realnych minionych albo nadchodzących a występują właśnie z powodu między innymi emocji. Czy to jest normalna rzecz? Nie wiem czy mam się czym niepokoić bo przyznam że nieraz te ucieczki w myśli sprawiły mi kłopot a w zasadzie sprawiają cały czas. Nie potrafię się dobrze skupić na pracy, nie patrzę co robię i generalnie funkcjonuję dużo wolniej i tracę więcej czasu niż gdy jestem skupiony na rzeczywistości. Co mogę zrobić w takim przypadku? To jest taka jakby gonitwa myśli.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Dzień dobry ;)

Gonitwa myśli, fantazjowanie i marzenie o którym Pan pisze są jak najbardziej normalne. Świadczą jednocześnie o niesamowicie rozwiniętej sferze wyobraźni i kreatywności ;) zdarza się jednak, że jak każda cecha niesie za sobą również te nieprzyjemne dla nas konsekwencje o których Pan wspomina m.in rozproszona uwaga, słabsza koncentracja. Niekiedy takie fantazjowanie może mówić również o potrzebie odpoczynku, a Pana mózg w ten sposób się "resetuje". Warto jednak ćwiczyć ową uwagę i umiejętność jej podtrzymywania. Przydatne może być choćby ćwiczenie ze stoperem ustawionym na 5 minut przez które Pan całkowicie poświęca się wykonywanej czynności (a następnie stopniowe wydłużanie czasu). Ciekawostką może być fakt, że w rzeczywistości mózg ludzki jest najbardziej produktywny przez 15 minut wykonywanej czynności a później potrzebuje nieco zwolnić i odpocząć (choćby przez chwilę). Warto również przyjrzeć się zależności między tym co Pan myśli a co czuje. Nasze myśli wpływają również na emocje które się w nas pojawiają i odwrotnie. Warto więc przyjrzeć się im z bliska i zadbać o to, żeby w odpowiedni sposób je wyciszyć. Może warto byłoby również pomyśleć o treningu uważności? Wiele przydatnych ćwiczeń i informacji jest ogólnodostępnych. Pozdrawiam serdecznie!

Klaudia Andrzejczak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty