Wyniki badania RTG płuc i płuca rozedmowe

4 lata temu w RTG stwierdzono "'płuca rozedmowe". Obecnie takiego opisu nie ma :" pola płucne i cień środkowy bz, serce usytuowane bardziej lewostronnie" Czy potrzebne jest badanie tomografem? Mam 72 lata, nie odczuwam żadnych dolegliwości poza lekką flegmą odkrztuszaną rano. Paliłam, ale od 18 lat nie palę.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, zalecam udać sie do lekarza pulmonologa celem konsultacji. Opis RTG nie wskazuje na nieprawidłowości lecz należy pamietać ze jest to badanie mało czule i swoiste i dlatego lepszym badaniem jest tomografia komputerowa. Pozdrawiam

Wcześniejszy opis wydaje się być nadinterpretacją radiologa. Najpewniej chodziło o nadmierne przejaśnienie pluc co wiąże się z procesem starzenia.
Nie wymaga Pan wykonywania TK klatki piersiowej